Відірвати підлітків від соцмереж: 5 книг для тінейджерів, які обожнюють навіть дорослі

книги для детей
Кореспондентка програми «Вікна-новини» на СТБ Емма Антонюк обожнює якісну літературу і залюбки ділиться своїми рекомендаціями. Добірку цікавих книг для підлітків – читайте в матеріалі.

Ви вже давно не підлітки. У вас не ламається голос, не лізуть прищі і не виникає бажання голосно грюкнути дверима своєї кімнати! Але треба вибрати книжку для тінейджера? Є простий рецепт – купити те, що подобається вам самим. Поділ літератури на дитячу і дорослу – дуже умовний. Добре написаний текст «зайде» людям будь-якого віку (згадаймо того ж Гаррі Поттера).

Ось підбірка підліткових книжок: розумних, інтимних, смішних і корисних. А головне таких, які спонукатимуть підлітків відірватися від соцмереж, щоб читати!

«Ти тут, Боже? Це я, Маргарет», Джуді Блум

Мої батьки не знають, що я розмовляю з Богом, якби я їм зізналася, вони б подумали, що я якась релігійна фанатичка чи щось таке». Маргарет 11 років, вона любить довге волосся, тунець, запах дощу і все рожеве. Вона не любить релігійні свята і ненавидить, коли до неї звертаються «дорогенька». А ще Маргарет говорить з Богом про розмір своїх грудей, танці, дружбу, місячні, Хануку, Різдво і школу.

Недавно Маргарет з батьками переїхала в нове місто. Підлітковий вік вона зустрічає у новому середовищі. Вона росте у сім’ї, де батько юдей, а мама християнка. Тож Маргарет щиро і зворушливо намагається вибрати між організаціями «молодь Христові» і Єврейською громадою. Нехай вас не лякає ця християнсько-юдейська лінія сюжету, бо авторці йдеться не так про саму релігію, як про будування взаємин із власним Я, самоідентифікацію і пізнання світу.

Ти тут, Боже? Це я, Маргарет

Це дотепна історія про дружбу, цькування у школі, перші поцілунки і класичні проблеми дівчинки підліткового віку. Вона прекрасна тим, що написана без моралізаторства. Навпаки, Маргарет місцями наївна, місцями по-підлітковому несправедлива і часом дуже смішна.

Джуді Блум – американська письменниця, відома на весь світ своїми книгами для дітей і підлітків. У них вона торкається дражливих тем: мастурбації, менструації, підліткової тілесності та контрацепції. Загальний тираж книг Блум сягає майже сотні мільйонів, вони перекладені на 33 мови світу. 2005-го журнал Time включив «Ти тут, Боже? Це я, Маргарет» до сотні найкращих книжок, написаних англійською мовою.

«Хороші хлопці. 50 героїв, що змінили світ добротою», Юрій Марченко, Роб Кемп

У хлопцях звикли цінувати силу, а не доброту. «Хороші хлопці» пропонує нову систему цінностей і знайомить із 50-ма героями, які змінили або продовжують змінювати світ навколо добротою, інтелектом та працелюбністю. Тут зібрані історії дивовижних чоловіків, серед яких Конфуцій, Альберт Айнштайн, Оскар Шиндлер, Мартін Лютер Кінг та Ілон Маск. Є навіть українці, наприклад В’ячеслав Чорновіл та Сергій Жадан.

Хороші хлопці. 50 героїв, що змінили світ добротою

Чому Да Вінчі зображав на картинах жахи війни і водночас розробляв дизайн зброї для заможних аристократів? Як Аврааму Лінкольну вдалося стати одним із найефективніших президентів США, коли він виріс у родині неписемних батьків? Чому Нельсон Мандела, потрапивши до в’язниці, почав вивчати мову і культуру тюремних наглядачів? Чому батьки забороняли малому Біллу Гейтсу читати книжки? І про те, як Сергія Жадана під час Майдану побили «тітушки» і він отримав струс мозку. У виданні автори розповідають про важливі вчинки справжніх героїв і водночас простих чоловіків та доводить, що бути добрим справді круто.

Сенс цих людяних і пізнавальних розповідей можна передати одним реченням зі сторінок книжки: «Тебе надихають ці хороші хлопці? Чому б до них не приєднатися?»

«Читати заборонено. (Майже) таємний посібник», Ілона Айнвольт

Книжка про тіло і всі волосинки, прищики, запахи і зміни, які йому притаманні. Це такий собі спільний щоденник. Його ведуть Пауль і Піа – найкращі друзі, яким замало уроків сексуального виховання у школі, тож вони беруться досліджувати теми, які цікавлять юнаків та юначок в пубертатному віці. До скількох років росте пеніс? Чи повинні груди бути симетричними? Що це за відчуття – оргазм? Додайте до цього детальні зображення статевих органів із назвами їхніх частин і поясненням функцій. А ще – трохи гумору, бодіпозитиву та історій з життя. Така вона – книжка, яка говорить із підлітками про тіло і сексуальність.

Здогадуюся, що існують батьки, які вважають, що 13-річкам, наприклад, зарано знати, що таке уретра, як надягати презерватив та чи можна постійно користуватися тампонами. Однак, що більше такої інформації підліток отримує в адекватній та зрозумілій формі, то легшим буде його чи її дорослішання.

Читати заборонено. (Майже) таємний посібник

Ця книжка постійно опиняється в руках моїх гостей, які зупиняють свій погляд на провокативній назві, вивчаючи мою бібліотеку. Спочатку вони зацікавлено її листають, а потім, як правило, кажуть одне й теж: «Як шкода, що коли я був (була) підлітком, доводилося дізнаватися такі речі з байок старшокласників, із евфемізмів почервонілої і засоромленої мами або з сумнівних фільмів». Так, життя простіше, коли процеси у твоєму тілі не загадкові чи сороміцькі, а природні і зрозумілі.

«Щоденник Анни Франк. Графічна адаптація», Арі Фолман та Давид Полонський

Анна Франк – єврейка, чия родина на початку Другої світової війни втекла до Амстердама, де два роки переховувалася від фашистів у сховищі, де вела щоденник. Її записи – це унікальні і культові тексти, які стали всесвітньо відомими після загибелі Анни у німецькому таборі смерті.

Це комікс, складений на основі «Щоденника», авторизований «Фундацією Анни Франк» у Базелі. Автори графічної адаптації щоденника Анни Франк з великою уважністю і повагою «розкадрували» її історію, доповнивши її щирими і зворушливими ілюстраціями.

Деякі тексти із «Щоденника» автори без змін передали на сторінках цієї книжки. Деякі - адаптували у жанрі коміксу, додавши візуальних інтерпретацій. Коли Анна Франк закохалася, її записи із чутливих стали мудрими над її літа. Авторам здалося неприпустимим о бійти їх на користь ілюстрацій, тож вони відтворили ці сторінки без змін.

Щоденник Анни Франк. Графічна адаптація

«Наше єврейство загалом не мало для нас великого значення. Аж тут прийшли нацисти й оголосили нас, євреїв, інакшими» - історія Анни починається, як розповідь звичайної школярки, чиє життя поступово руйнується і перетворюється на пекло. Попри це, Анна зберігає чутливість, людяність, почуття гумору і бунтарський незламний характер.

Сім’я Анни із ще однією єврейською родиною проводить два роки у закритому сховищі, де їх переховують колишні співробітники Анниного батька. Голод, постійна небезпека і самотність спіткали Анну у важкий підлітковий період. Вона знаходить розраду і розуміння, лише, звертаючись до свого щоденника: «Кожен вважає мене претензійною, коли я щось кажу; смішною, коли мовчу; зухвалою, коли даю відповідь; хитрункою, коли в мене з’являється добра ідея; лінивою, коли я втомлена; егоїстичною, коли з’їм зайвий кусень; дурною, боягузливою, підступною…» Підлітковий вік – сам по собі складний. Анна його переживає всередині сховища, з тісним колом нещасних людей, які з останніх сил боряться за виживання. А у світі за межами сховища – бомбардування і полювання на євреїв. Їй хочеться попросити у Бога інший характер, який би нікого не доводив до шаленства. Вона голодує, бо їжа у сховищі нагадує радше біологічний експеримент. Вона виростає зі свого одягу, помічає перші ознаки дорослішання в тілі і навіть закохується. І в таких немислимо жорстоких обставинах старанно веде щоденник, який після її трагічної загибелі перетвориться на культову класику.

«Зла зима», Андерс Бйоркелід

Вульф і Сунья – брат і сестра. Вони не знають своєї мами, їхній батько – мовчазний і суворий мисливець, якого побоюється все село. Ніхто не знає, скільки йому років та звідки він з’явився у селі. Про його минуле – нічого невідомо. Його ім’я заборонено промовляти, бо ніхто не знає що воно означає і кого може накликати в їхні краї. Одного дня до батька приходить таємничий гість, вони довго сперечаються мовою, якої діти не розуміють. Відтоді життя Вульфа і Суньї наповнюється зловіщими таємницями, які брат із сестрою намагаються розслідувати самотужки. Спочатку, з цікавості. А згодом, щоб вижити. Бо насувається Зла зима, поширюючи холоднечу, яка проникає в серця і розум людей. Тепер невідомо, хто вже опинився в її полоні, а над ким Зимовий Король ще не владний і кому можна довіряти.

Зла зима

Це містична скандинавська історія, схожа на фантастичну середньовічну казку. У ній є злі духи, міфічні істоти, алюзії на скандинавський фольклор і захоплюючий пригодницький сюжет.

Андерс Бйоркелід – шкільний вчитель зі Швеції. «Зла зима» – це перша частина фантастичної тетралогії «Оповідь про Кровних».

Джерело картинок: yakaboo.ua

Предыдущий пост
дизайн спальни
Как недорого обновить спальню за выходные: 16 практичных идей
Следующий пост
Что посмотреть этой осенью: лучшие французские детективы
6 лучших французских детективов, которые держат интригу до самого финала

Новости партнёров

Fresh

Wedding

Коралловая или полотняная свадьба: как отметить 35-ю годовщину брака

Юбилейная дата 35 лет со дня свадьбы имеет двойную символику. В одном случае этот день в жизни супругов называют полотняной свадьбой, в другом ‑ коралловой.
Фитнес и здоровье

Медовая диета: как потерять 3 килограмма всего лишь за 5 дней

Мед ‑ очень полезный продукт, особенно в холодное время года. Поэтому его можно эффективно использовать и для похудения.
Showbiz

Оркестр ВСУ, звездные дуэты и световое шоу: как прошел первый концерт группы СКАЙ во Дворце спорта

Программу празднования Дня Киева своим первым большим концертом во Дворце спорта открыла группа СКАЙ – одна из самых популярных рок-групп Украины, выступления которой всегда собирают полные залы, а большинство их песен стали настоящими рок-хитами.