Йди за кораблем: чому ми стали частіше нецензурно висловлюватися?

нецензурна лексика
Практикуюча психологиня та ведуча «Ранку у Великому Місті» на ICTV Юлія Зорій розповіла, чому ми стали частіше нецензурно висловлюватися, та чим можна замінити лайку.

Нецензурні вислови стали супроводжувати наше життя з початком повномасштабної війни. Вже нікого не дивують діти, які співають пісні про Вову чи вказують напрям руху руському кораблю. Зараз ми спостерігаємо таку собі легалізацію лайки.

Чому так відбувається, що робити з цим після війни та чим замінити нецензурні вислови – розповіла практикуюча психологиня, ведуча «Ранку у Великому Місті» на ICTV у діджитал-проєкті «Що робити, якщо…» від Нового каналу Юлія Зорій.

Матюк як громовідвід

Перебуваючи в постійному напруженні від війни наша психіка намагається захистити себе від зриву й неконтрольованих емоцій. Людині часто буває складно підібрати слово зі звичного лексикону, щоб описати свої враження та відчуття, а гостре слівце добре справляється із цим завданням. Таким чином, у нинішніх обставинах табуйована нецензурна лексика виконує захисну функцію для психіки. Це своєрідна швидка розрядка для нервової системи. Крім цього ще відбувається емоційне єднання, що допомагає нашій психіці. Коли ми чуємо, як хтось матюкається, на підсвідомості впізнаємо стан цієї людини і приєднуємося, бо відчуваємо те саме.

люди ругаются

Лайка після війни

Чи залишаться з нами матюки після перемоги, звісно, залежить від нас самих. Бо зараз лайка допомагає психіці й виконує функцію так званого заспокійливого, коли то справді необхідно. Проте коли ці слова втрачають емоційне забарвлення, вони втрачають і свою силу. І, напевне, найкраще буде залишити їх війні, а в мирний час дотримуватися культури мовлення. Ба більше, вже зараз ви можете вигадати власні вислови, якщо без гарячого слівця поки що обійтися не виходить. Замініть їх кумедними українськими приказками, прислів’ями, окремими словами-замінниками. Вони і звучать інакше, і напруження знімають краще, і викликають усмішку.

Отже, коли людина перебуває у стресі, і їй потрібно миттєво вилити емоцію, то нецензурне слово дає можливість позбутися агресії швидше. Але ми не повинні забувати, що і війна, і матюки не є нормою нашого життя. Те, що зараз виконує захисну функцію, не має ставати частиною нашого звичного лексикону. Бо ж ми матюками не розмовляємо, а ситуативно позначаємо надзвичайний емоційний стан.

Попередній пост
паніка
Психолог розповів, що робити, коли ви панічно боїтеся страшних звісток про рідних
Наступний пост
абітурієнти
Як навчатися під час війни: дієві поради для абітурієнтів

Новини партнерів

Fresh

Психологія

Не на часі? Святкувати чи ні радісні дати: поради психолога

Війна, а у тебе весілля, ювілей, хрестини. Відкласти їх до перемоги чи влаштувати свято?
Showbiz

Люди виходили з машин та хором кликали Басю: Олена Фроляк розповіла про домашню улюбленицю

8 серпня, у Всесвітній день котиків, ми згадуємо різні історії про наших пухнастиків. Адже ці милі вусо-лапо-хвостики наповнюють життя фарбами.
Психологія

Як не стати жертвою шахраїв під час війни: ознака афери, яка має вас насторожити

Ведуча проекту «Аферисти в сітях» Олена-Крістіна Лебідь підказала нюанс, який може видати зловмисника.
Психологія

Боюся віддавати дитину до школи через війну: що робити?

До початку нового навчального року менше місяця. І, звісно, батьків турбує питання – як виглядатиме навчання в умовах війни, і чи безпечно взагалі віддавати дітей у школи?