Що турбує дітей та підлітків в умовах війни: результати дослідження

права дітей
Діти – наше майбутнє, тому їхні пріоритети є нашими пріоритетами. І реалізувати це завдання досить реально. Для цього варто створити систему норм, які гарантували б права дітям та підліткам.

Найчастіше права дітей та підлітків порушуються у навчальних закладах під час спілкування з однолітками або контакту з вчителями. Виявляється, що діти бояться відстоювати свої права через страх колективного тиску та стереотипні наративи дорослих.

Про це свідчать результати дослідження, проведеного ГО «Комунікації для змін» у партнерстві з Держпродспоживслужбою та Службою освітнього омбудсмена серед дітей 9-18 років для проєкту #ПраваРулять.

права дітей

Проблеми з дотриманням прав дітей існують і поза межами школи та дому. За даними дослідження виявилось, що особисті кордони дівчат на вулиці частіше порушують чоловіки, а поведінка персоналу магазинів чи кав’ярень є більш упередженою стосовно хлопців.

Терпимість до порушення прав дітей та підлітків не тільки руйнує їхню психіку, але й сприяє формуванню дорослої людини, яка боятиметься відстоювати свої права. Це може призвести до зростання покоління, нездатного протидіяти корупції та іншим видам адміністративних порушень

– вважає Сергій Горбачов, освітній омбудсмен.

Юні герої дослідження заявляють, що вони мають бути рівними у правах із дорослими, але обізнаність про власні права у них доволі низька. Діти часто впевнені, що персонал супермаркету чи кав’ярні вчиняє правильно, тому факт порушення своїх прав споживачів виявити не в змозі.

Заступник Голови Держпродспоживслужби Анатолій Вовнюк заявляє, що подібний перебіг подій в майбутньому стає причиною формування віктимної поведінки: визнання своєї неправоти, небажання вступати в діалог і відстоювати свої права, очікуючи на батьків, які допоможуть впоратися із ситуацією.

Ми хочемо допомогти дітям стати обізнаними в їхніх правах споживачів, які є одними з найголовніших соціальних прав громадян. Розуміння, коли твої права порушують і як їх захистити, сприяє становленню сильної особистості дитини зокрема і всього покоління в цілому. У майбутньому таке покоління поважатиме права інших і демонструватиме високий рівень громадянської грамотності та активності, що є ознакою здорового суспільства

– додає Анатолій Вовнюк.

На поведінку дітей та підлітків вагомий слід залишила повномасштабна війна росії проти України. За даними фонду UNICEF, через військові дії декілька мільйонів українських дітей вимушено стали біженцями. У зв'язку з цим до перелічених вище проблем додалась тривога через те, що вони були вимушені змінити звичний спосіб життя.

Багато підлітків зараз перебуває в депресивному стані, який проявляється у небажанні продовжувати навчання і складнощах у процесі адаптації до нових умов життя та підліткових колективів. Крім того, війна загострила конфліктні ситуації в родині через примусове вивезення дітей в інше місце без їхньої згоди, напруження у зв’язку з небезпекою, неможливість впливати на обставини, що викликає в дітей відчуття безпорадності.

Результати дослідження стануть основою для створення ігрового чат-боту #ПраваРулять, який допоможе підліткам краще розуміти свої громадянські права, а також підкаже, як саме їх відстоювати. В центрі уваги перебуватимуть дві теми: освітній процес і права споживачів. За планом гра має бути запущена наприкінці вересня з попереднім анонсуванням серед підлітків.

права дітей


Довідкова інформація

  • Про дослідження

Мета дослідження – виявити найбільш значущі проблеми школярів і підлітків, пов’язані зі знанням та захистом своїх громадянських прав, а також найбільш актуальні питання в умовах воєнного стану. Опитування проведено дослідницькою організацією «МЗ Центр». Дослідження проводилося методом тріадних глибинних інтерв'ю. У дослідженні брали участь діти та підлітки у віці від 9 до 18 років з різних регіонів України, з досвідом вимушеної зміни місця проживання та без такого досвіду.

  • Про Держпродспоживслужбу

Держпродспоживслужба відповідає за контроль безпечності харчових продуктів та здійснення державного ринкового нагляду, щоб на прилавки і в магазини потрапляла тільки якісна і безпечна продукція. Серед іншого до сфери її відповідальності належить захист прав споживачів, якими, зокрема, є діти й підлітки.

  • Про Службу освітнього омбудсмена

Освітній омбудсмен захищає права в освіті для всіх учасників освітнього процесу: вихованців, учнів, їхніх батьків, студентів, вчителів, викладачів. Розглядає звернення та скарги учасників освітнього процесу, перевіряє факти, спілкується з усіма сторонами звернення/скарги для вирішення ситуації, за результатами розгляду надає рекомендації закладам освіти, органам управління освітою та за необхідності звертається до правоохоронних органів. Важлива складова роботи освітнього омбудсмена та Служби освітнього омбудсмена – правопросвітницька діяльність.

Попередній пост
Страх сирен
Страх сирен, гучних звуків під час війни: психологиня розповіла, як з ним впоратися
Наступний пост
дитина-інвалід
«Не шукайте діагнозів, шукайте можливості реабілітації»: мама дитини-інваліда розповідає про шлях до здоров’я

Новини партнерів

Fresh

Showbiz

До мурах: акустичний концерт KHAYAT на підтримку переселенців

Український співак KHAYAT презентував нову програму. Розповідаємо, як це було.
Краса

Для ніжних поцілунків: як правильно доглядати за шкірою губ

Шкіра на губах дуже ніжна та тонка, до того ж на ній немає сальних залоз, завдяки яким зволожується шкіра на обличчі та тілі.
Фітнес та здоров'я

Психологіня розповіла, як вагітній жінці спокійно виносити дитину під час війни

Сім місяців Україна героїчно протистоїть повномасштабному російському вторгненню.
Мода

Які речі можна та потрібно купувати на розмір більше?

Не знаю, як у вас, милі пані, але мені завжди хотілося бути на розмір менше… Тобто, ти отримуєш справжнє задоволення, коли замість звичної «емки» ти сміливо влазиш у «еску». А тут що, навпаки?