Як пережити бентежні часи та опанувати свідомість: поради на основі буддійських практик

буддійських практик
Всі кризові обставини є частиною людського досвіду.

Майже кожна людина зустрічається з негараздами, зі скорботними часами, які треба пережити й віднайти натхнення для наступного дня. Та чи готові ми до випробувань і в який спосіб опанувати власну свідомість?

Досить складно відразу розібратися, як саме діяти, мислити, щоб відновити свій психологічний баланс та віднайти емоційне полегшення в тій чи іншій ситуації. Саме тому в такий момент важливо мати підтримку і опору.

В подібних ситуаціях буддійська мудрість може стати у нагоді. І це доводить Ольга Корнюшина в своїй книзі «37 буддійських штук. Як пережити бентежні часи». Авторка спирається на власний життєвий досвід та проводить паралелі між сучасною наукою і буддійським вченням. І тут мова зовсім не про релігію, а про те як буддійські практики спроможні змінити наш стан на краще. Для цього важливо сконцентруватися на зовнішніх аспектах тренування розуму і серця, не відступаючи від внутрішньої суті. Тож, як допомогти собі в ситуації, де ніхто допомогти не може? Декілька важливих порад від Ольги Корнюшиної.

«37 буддійських штук. Як пережити бентежні часи»

Усвідомлюйте цінність власного життя

Насолода життям — це не щось абстрактне і зовсім не означає, що варто примушувати себе радіти в кризовий період. Справа в тому, що весь наш розвиток і всі переживання відбуваються в тілі. Коли людина переживає розпач, то відчувається безліч тілесних, емоційних і ментальних наслідків.

Щоб бути дорогоцінним, життя не має бути ідеальним.

Повернути володіння своїм тілом і розумом можливо, якщо знайти шлях для спокою та сфокусованості. Для цього варто навчитись усвідомлювати власне фізичне тіло й концентруватись на тому, що відбувається тут і зараз. Під час звичайних буденних справ зосередьтесь на відчуттях власного тіла, умовно проскануйте себе і відчуйте власні стопи, плечі, долоні, спину радить авторка. Подібні вправи допоможуть «включится» в теперішній момент.

Створіть сприятливе місце для відновлення

Незалежно від життєвих обставин, кожна людина здатна допомогти собі в критичній ситуації, маючи затишне місце, де можна побути наодинці чи в колі найближчих і легких в спілкуванні людей. Тому для отримання можливості відновлення створіть сприятливе місце, якому характерні наступні критерії:

  • фізично та емоційно безпечне і не викликає негативних емоцій;
  • має бути не уявним, а реальним, куди можна потрапити коли виникне бажання.

Висловлюся мовою нейробіології: щоб мати доступ до ділянки мозку, яка відповідає за самоусвідомлення і допомагає зцілюватися від тривожних станів, нам потрібні безпека, спокій та впевненість.

Усвідомлюйте непостійніть

Непостійність і швидкоплинність - це реалії, які характерні для кожної людської долі. Погодьтесь, чи не кожен відчуває розчарування, коли хочеться, щоб наші рідні та друзі були завжди поруч, але стається інакше. Змінюються пори року, стосунки, соціальні норми, технології, уявлення про світ. Якщо щиро вірити в те, що ми і наші близькі будуть завжди молодими і енергійними, то згодом приходить розчарування і розуміння того, що час змарновано. Тому усвідомлення непостійності всіх життєвих обставин - це вихід на стежину спокою, рівноваги й прийняття життя таким як воно є.

Хороша новина полягає в тому, що непостійними є і негативні обставини та стани свідомості.

«37 буддійських штук. Як пережити бентежні часи»

Знайдіть хорошу компанію

Вплив оточення — важливий чинник для емоційних змін і, звичайно, варто усвідомлювати, спілкування з якими людьми є для нас опорою. Не менш важливим є ставлення до самого себе, як до друга. Що це означає? У буддизмі є поняття досягнення двох благ. Тобто ми хочемо принести благо як собі так і іншим. Тому, щоб еволюціонувати у власному розвитку та досягти емоційного, фізичного та соціального благополуччя задайте собі важливе питання: «Чи є ми хорошою компанією для себе особисто та які емоції домінують відносно самого себе?» Така концентрація на власних відчуттях швидко зорієнтує щодо визначення необхідного кола спілкування і підтримки.

Будьте уважними до дій та думок

Існує притча про буддийского монаха, який щовечора за кожну погану дію чи думку відкладав чорний камінець, а за кожну хорошу думку — білий. Спочатку гірка з чорними камінцями була більшою, але монах щодня тренував власний розум, щоб уникнути лихих думок та дій. Поступово ситуація змінювалась і гірка з білими камінцями збільшувалась.

На шляху важких періодів усвідомлюйте власні помилки, оскільки будь-які обставини в певній мірі залежать від вас самих. Все, що відбулося в минулому неможливо змінити, тому варто прийняті ці події і рухатися далі. Свідоме ставлення до думок і власних дій спонукає до раціональності і позбавляє розчарувань.

Кожній події передують численні причини, кожна дія має непередбачувану кількість результатів і впливає на низку майбутніх подій.

Побудуйте мотивацію

Досягнення будь-якої мети залежить від того, що нас мотивує. Мотивація визначає дії і поведінку та впливає на досягнення мети і вміння подолати складнощі. Авто рухається туди, куди дивиться водій, хоча його рухи можуть бути цілком автоматичними. Що важливіше: намагатися якомога ефективніше відволіктися від реальності чи зустріти її і в щасті, і в нещасті? У межах буддійської традиції Ольга Корнюшина пропонує наступні три види мотивації.

«37 буддійських штук. Як пережити бентежні часи»

Мотивація особистого звільнення: «Буддизм ставить перед послідовниками досить амбітну мету — досягти звільнення поза межами сприятливих і несприятливих обставин».

Мотивація доброго серця: «Розуміння залежності власного благополуччя від благополуччя інших може стати основою для постановки гідних цілей у своєму житті».

Мотивація альтруїзму: «Що більше ми чіпляємося за себе і прагнемо суто власного задоволення та ущасливлення, то вужчим стає наше сприйняття й менше ми розвиваємо здатність відчувати зв’язок із навколишнім світом».

Шість досконалих чеснот

Досконалість здобувається не лише доброчесними діями, а й опануванням розуму. Шість наступних кроків приведуть до вдосконалення власної поведінки для звільнення від страждань по-буддійськи.

  • Будьте щедрими без надії на винагороду та хороші результати. Йдеться не лише про фінансову складову. Даруйте іншим свій час, моральну підтримку й любов.
  • Випрацьовуйте моральну дисципліну, а саме — правильну поведінку, правильне спілкування та правильний спосіб життя. Звільняйтесь від руйнівних шаблонів мислення і поведінки.
  • Будьте терплячими до оточуючих та уникайте ворожості. Стійкість і витримка допомагають зберігати спокій і фундаментальне позитивне ставлення до певних людей та ситуацій.
  • Проявляйте наполегливість заради зцілення від стресових станів свідомості. Не сприймайте обставини як тягар, який вимушені нести, а плекайте ентузіазм до корисних практик і цілющих дій.
  • Навчіться правильному зосередженню на власному тілі й диханні. Відволікайтесь від думок за допомогою медитативної практики, яка заспокоює мозок від впливу зовнішніх подій.
  • Фундаментальним елементом успішної практики є мудрість. Керуйтесь ясним розумінням ситуації, розвивайте мудрість до обставин та усвідомлюйте як діяти, щоб досягти бажаних результатів.

Опанування розуму, відкриття серця та любляче ставлення до всіх істот без винятку допомагають вийти за обмеження, які накладають наші уявлення про власне «я» і всі супутні імена та ярлики, якими ми обклеюємо себе й навколишній світ. Навіть якщо це переживання миттєве й тимчасове, саме воно відкриває змогу справжнього звільнення.

Авторка: Маргарита Борисенко

Предыдущий пост
любовь
Что делать, когда любовь превратилась в рутину?
Следующий пост
Панические атаки
Панические атаки и страх на фоне коронавируса: как с ними бороться

Новости партнёров

Fresh

Showbiz

Пісні Світлани Лободи відтепер можна спробувати на смак - кошти йдуть на благодійність

Співачка Світлана Лобода продовжує допомагати українцям під час війни.
Психология

Психолог розповів, що робити, якщо дитину цькують у новій закордонній школі

Через повномасштбану війну, яку розпочала росія проти України, тисячі українців вимушені були виїхати за кордон та почати життя спочатку.
Психология

Психологиня розповіла, як бути, якщо нічого не хочеться робити

Ведуча та психологиня реаліті «Екси» Наталя Єжова розповіла, як віднайти життєві сили та енергію.
Фитнес и здоровье

Лікар розповів, коли саме потрібно робити вакцину від вірусу віспи мавп

Відомо, що щеплення від натуральної віспи також є чудовою профілактикою від вірусу віспи мавп.