Як побороти відчуття провини під час війни

Як побороти відчуття провини під час війни
Статья эксперта
Психолог розібрала найпоширеніші випадки цього стану.

Наталья Ежова
Психолог, сексолог и соведущая реалити «Эксы» (Новый канал).

Багато українців зараз відчувають провину. Особливо ті, хто знаходиться в тилу, поза зоною бойових дій. Психологиня та ведуча реаліті Нового каналу «Екси» Наталя Єжова пояснила, чому це відбувається, та як побороти такий стан.

Відчуття провини – це злість, спрямована на себе. Сердитесь – нормально. Зараз не час для медитацій. Негативні емоції у воєнний період – норма. Злість є захисною реакцією. Щоправда, намагайтеся спрямувати це не на себе, а на ворога. На відчуття провини найчастіше страждають дві категорії: люди, які виїхали за кордон, і люди, які у безпеці. Але варто зрозуміти, що саме вони в цей період – наш тил, тобто гарантія стабільності. Вони мають захищати та підтримувати економіку країни, настрій військових, психіку дітей.

Як побороти відчуття провини?

«Я недостатньо допомагаю!»

Потрібно зрозуміти, що кожен має бути на своєму місці. Виконуйте власну роль. Якщо ви мама, то виховуйте дитину, годуйте її, розвивайте. Якщо вчитель, займайтеся навчальним процесом онлайн. Якщо психолог, надавайте психологічну допомогу. Будьте на своєму місці та зрозумійте, що там ви найбільш потрібні. Не порівнюйте себе з іншими. В жодному разі не влаштовуйте змагання: хто скільки допоміг, хто що зробив. Спокійно оцініть, що у ваших силах, і робіть якісно те, що можете.

«Я погана, бо серджуся. Потрібно бути милою і доброю»

Ненормально відштовхувати свої реальні емоції. Зліться! Скажіть собі: «На мене напали! Я маю бути сильною». Захищайте себе, свій дім та рідних.

«Моя копійка не допоможе»

Забудьте! Правило «копійка до копійки» працює як ніколи. Тут, до речі, не лише про благодійні пожертви. Йдеться і про податки, які потрібно продовжувати платити, аби підтримувати економіку країни. Купуйте українські товари, це теж надважливо.

відчуття провини

«Що ж я зроблю, якщо за кордоном?»

У будь-якій точці світу треба пам’ятати, що ви – українець. Говоріть про це, поширюйте правдиву інформацію, будьте прикладом співвітчизникам за кордоном і жителям інших країн. Передавайте людям правильну енергетику та настрій.

«Я – не один. Поряд усі теж відчувають провину»

Допоможіть іншим відчути себе цінними. Це також прибере почуття провини з вас самих. Хоч хто б був поряд, говоріть, що він важливий. В усіх діях є користь у цей складний час. Головне – не сидіти на місці й не заганяти себе в депресію.

Варто пам’ятати, що зараз маємо ворога, який і так хоче нас знищити. Тож не дозволяйте відчуттю провини робити те саме! Переборюйте це, трансформуйте злість у корисні дії. Найважливіше – триматися за життя. А життя нам дають ті дії, які ми звикли робити.

Предыдущий пост
пережити війну
Як парі зберегти відносини під час війни
Следующий пост
панічні атаки
Як впоратися з панічними атаками під час війни

Новости партнёров

Fresh

Lifestyle

Варто знати: що робити у разі відкриття посилання з вірусом?

Держспецзв’язку дає відповіді на найпоширеніші запитання українців щодо протидії загрозам у кіберпросторі, безпечного користування телефонами, інтернетом та інші.
Психология

Якщо звикаєш до війни: як не картати себе та інших за бажання жити

Повномасштабна війна в Україні триває вже понад 120 днів. Усі ми читаємо десятки новин, бачимо сотні фото та відео тих жахів, які росіяни вчинили на нашій землі.
Lifestyle

Пральні порошки TM TRONA – дбайливий догляд за Вашими речами

Ситуація в Україні відображає світові тенденції відмови від використання шкідливих для здоров’я людини і навколишнього середовища хімічних речовин і перехід на безпечні екологічно чисті засоби для прання та догляду за домом.
Showbiz

Олена Фроляк зізналася, чи планувала покинути Україну

Відома телеведуча Олена Фроляк розповіла про свої плани на майбутнє.