Як спробувати знайти себе у новому світі з війною та нестабільністю?

знайти себе
Статья эксперта
Кожен зараз на свій лад переживає війну. Кожен зараз там, де вважає за потрібне та з тим, з ким вважає за потрібне та намагається відчувати себе у безпеці.

Виктория Кощавцева
Ментор бизнес-сообщества Board, владелица и директор консалтинговой компании "VSK Consulting", бизнес-коуч, спикер, эксперт по рекрутингу и оценке персонала, построению команд.

Сьогодні хочу поміркувати та поділитися думками та висновками щодо того, як існувати у цей час, та існувати максимально корисно для себе та суспільства. Особисто про себе можу сказати, що хоча і триває один довгий день з початку війни, але намагаюсь знаходити сенс в тому, що роблю та допомагати іншим. Мої висновки та особистий досвід.

Не застигати

Я ніби застигла у думках, емоціях, діях. Тільки прості речі, як то приготувати, ходити, прибирати були можливими.

Довго не могла зрозуміти, чому я не рухаюсь, чому не можу нічого робити, придумувати, об’єднувати, заохочувати. Не було ресурсу. Обміркувавши, прийшла до двох основних висновків, по-перше, що не вірю у те, що у котрий раз почну будувати з нуля і це буде мати сенс (кожний раз або криза, або партнерське непорозуміння або зміна сфери діяльності вимагали будувати життя та основний вид діяльності з нуля, а потім знов і знов). Мій досвід казав – ти будуєш, а потім втрачаєш, тому що такий світ. А по-друге, у мене були очікування, як має бути (як має складатися у іншій країні, очікування щодо поведінки інших людей, очікування щодо погоди навіть), і вони не виправдовувались.

Я сказала собі, і це мені допомогло: «Я розумію, що знов починаю з нуля, але сказала собі буде краще, буде більше досвіду та можливостей, буде новий, інший сенс. Я звільняюся від очікувань: я нічого не очікую від інших, від ситуацій і так, все може мінятись знов і знов».

девушка гуляет в лесу

Спілкуватись

Я не могла говорити, ні з ким і ні про що. Сил вистачало лише на питання «Як ти?». Коли пройшов перший етап застигання, то бажання спілкуватися повернулося, але було болісним. Тому придумала собі так: Не говорити з незнайомими людьми про війну, коли вони питають просто так, не для діла. Моя енергія спілкування занадто дорогий ресурс зараз, тож я повинна кожного разу відповісти на питання, що дасть мені саме це спілкування та розмова:

 • Чи зробить мене трошки щасливішою та спокійною?
 • Чи допоможе у бізнесі або з пошуком роботи?
 • Чи зможу завдяки розмові зробити щось корисне?
 • Чи зможу я екологічно для себе допомогти людині?

Якщо відповідь «Ні, то не варто витрачати час, краще почитати, або пройти урок іноземної мови.

А ще я визначила, що не варто продовжувати розмову із ввічливості, коли не бачу у ній сенсу. Я обираю себе, бережу себе, як ніколи раніше.

Працювати та рахувати

Тут найцікавіше. Мій особистий висновок: навіть, якщо є ресурс або запас, він вичерпний, і ми не знаємо що на нас чекає, тож треба порахувати, скільки витрачаєте в місяць зараз, докинути на непередбачувані витрати, та намагатись знайти щось або робити щось, щоб максимально покрити ці витрати. Також не витрачати всюди, де це можливо (але в рамках здорового глузду, звісно).

Тут варіанти і віддаленої роботи, і іншої на повну або часткову зайнятість. Важливо! Не сприймайте це аж занадто серйозно та драматично, налаштуйтеся на легкість та на те, що процес може бути довшим, ніж хотілося б (звільняємось від очікувань). Собі я обрала таке ставлення, як до гри, чи до складної задачі. Що допоможе (лінки на усі ресурси, котрими користуюсь та слідкую знайдете у першому коментарі):

 • Групи в телеграмі;
 • Сайти з пошуку роботи локальні та українські;
 • Корисні ресурси та платформи;
 • Родичі, знайомі, друзі;
 • Групи у ФБ;
 • LinkedIN (створити профіль та шукати у розділі «вакансії»;
 • Прямий пошук по компаніях через розділ «Кар’єра»;
 • Конструктори резюме – чудовий інструмент для створення гарного резюме;
 • Послуги кар’єрного консультанта (є хороші безкоштовні).

Ваша ціль зараз – отримати якомога більше запрошень на інтерв’ю та пропозицій та вибирати.
Важливо: Ваша безпека – перший діалог нехай буде в онлайні, у компанії має бути сайт, сторінки в соцмережах та прозорість бізнесу. Як підготуватись до співбесіди – окрема тема для розмову, тож приходьте у месенджер – відповім та дам поради. І ще, ваша нова робота або зайнятість мають вам бути до душі, не створюйте додаткового стресу собі.

девушка работает

Адаптуватись

До нових реалій, якщо ви вдома. До нової країни, якщо виїхали. У мене цей варіант.

Для себе я вирішила витрачати час на вивчення мов, та поглиблення тих, що знаю. Зараз є ресурси, що дають змогу вивчати безкоштовно (не витрачаємо там, де можна зекономити), є люди, що готові спілкуватися для допомоги або із цікавості. Усюди де можу, користуюсь іноземними мовами, читаю та дивлюсь новини англійською. По-перше, це відволікає, по-друге, це корисно.

Також я вирішила знайомитись з новими людьми, місцями та культурою.

Ходжу по туристичним місяцям, читаю, де є нетуристичні маршрути, наприклад, ринки чи парки. Намагаюсь дивитись очима, як туриста, так і місцевого. Читаю поради для емігрантів (не розглядаю так себе, але цікаво, що пишуть). Я вирішила, що так буде простіше перебувати далеко від дому. Хто володіє інформацією, той володіє світом.

Також долучаюся до спільнот (бізнесові, українські, галузеві) – всі, що можуть дати контакти та інформацію. Це у будь-якому разі буде корисним досвідом. Україна йде у Європу, тож переваги будуть у тих, хто розуміє ментальні та ринкові особливості.

Шукати плюси

Мені було складно зрозуміти, що може мене надихати та рятувати від поганих емоцій. Але коли пройшли стадії прийняття, плюси знайшлися: я жива, моя родина теж. Ми не усі в безпеці, але живі. У мене більше часу, я маю час на подумати та вийти на вулицю, поговорити з дочкою. Я можу отримати новий досвід, я можу зробити висновки про своє оточення та зрозуміти хто є хто. Я розумію, що більш сильніша, ніж очікувала. А десь слабша, ніж думала і треба себе берегти. Я побачила, як багато чудових людей є в Україні і за її межами. Я можу знаходити нові сенси та допомагати іншим. Я маю час, бо я жива.

Прийняти, що все може мінятись

І вірити, що зміни будуть хорошими. Гарантій немає, тож все може мінятись. Тому не варто ставитись до житла, роботи, оточення аж занадто серйозно, все може змінитись в один момент і не обов’язково з якоїсь поганої причини. Я можу прийняти таке рішення – шукати де краще для мене та моєї родини. Школу для дитини можна знайти, житло теж, зберегти друзів та знайти нових. Єдине, що стабільно – це зміни. Я намагаюсь їх полюбити та приймати.

девушка демонстрирует силу

Робити корисне та приємне, що до душі

Головне, що зараз можна зберегти – це тільки себе і близьких. Моя мета – зберегти себе. Тому я уважно ставлюся до себе, своїх емоцій, бажань та самопочуття. Напевне, вперше у житті так віддано та старанно. Тому коли хочу солодкого (так-так, фігура, не витрачати зайві кошти), але я купую собі ту шоколадку і їм її із задоволенням. Зробити себе щасливою – це зробити крок до нації щасливих людей.

Бережіть себе, як ніколи!

Додаток

 • Групи в телеграмі

https://t.me/R_E_ManagementG 
https://t.me/premium_job_ua 
https://t.me/happymonday 
@WfUkranians и @UaJobNow, @workadojobs

 • Корисні ресурси та платформи – безкоштовно!

https://business.diia.gov.ua 
https://happymonday.ua/ru 
https://www.instagram.com/prjctr_institute 

 • Книги безкоштовно:

https://www.yakaboo.ua/ua/promotions/promo/index/id/5397/ 
https://starylev.com.ua/.../elektronni-dytyaci-knygy..
https://vivat-book.com.ua/elektronni-knigki
https://www.busuu.com/ru/c/ukraina-navchaisya-bezkoshtovno 
https://languagedrops.com/ukraine 
https://www.store.utalk.com/ukrainianchoose 
https://uk.babbel.com/babbeldliaukrainy 
https://www.mondly.com/.../mondly-free-ukrainian-refugees/ 
https://www.instagram.com/p/CbHUZVwqxui/ 
https://okdoc.me 
https://www.halodoctor.pl/ 
http://doctoronline.care/ru/ 
https://www.facebook.com/245527075458747/posts/5266553710022700/?d=n 

 • Житло:

https://www.airbnb.com/.../eligibility-for-emergency..
https://www.shelter4ua.com/ua 
https://icanhelp.host 
https://prykhystok.in.ua 

 • Робота:

https://bit.ly/help-ua-biz 
https://www.upwork.com/services/ukraine 
www.ukrainetechcollective.com 
remoteukraine.org 
hireforukraine.org 
www.jobaidukraine.com 
www.uatalents.com 
www.jobs4ukraine.eu 
www.jobs.femalefactor.global/ukraine (IT) 
turingcollege.com/stay-with-ukraine (IT)
remote.com/remote-for-refugees 
https://www.adeccojobsforukraine.com/ 
www.bestjobs.eu/en/jobs/ukrainian-friendly 
https://helpukrainians.jooble.org 
https://www.designersunitedforukraine.org/ 
https://www.hiretohelp.com:
HR For Ukraine: https://hrforukraine.notion.site/.../HR-For-Ukraine..
Конструктори резюме – чудовий інструмент для створення гарного резюме
https://cvmkr.com/CV 

Предыдущий пост
гучні звуки
Психолог розповів, як перестати лякатися гучних звуків
Следующий пост
страх
Психологиня розповіла, як побороти розгубленість і страх прийняти будь-яке рішення

Новости партнёров

Fresh

Showbiz

«МастерШеф 12»: смотреть онлайн 15 выпуск от 09.12.2023

В новом выпуске шоу «Мастер Шеф 12» впервые судьями станут зрители!
Lifestyle

Новогодние украшения 2024 года: стильные тренды в украшении дома на праздники

Узнайте, как украсить свою квартиру на Рождество и Новый год 2024 год.
Lifestyle

Нова пошта запускає «Доставку казки» для жителів українських міст

Святкові траки з сучасною інтерактивною виставою, подарунками для юних глядачів та розвагами для всієї родини завітають до різних міст країни. Тур стартує 6 грудня. Відвідайте подію з близькими та пориньте у атмосферу казки!