Як спробувати знайти себе у новому світі з війною та нестабільністю?

знайти себе
Статья эксперта
Кожен зараз на свій лад переживає війну. Кожен зараз там, де вважає за потрібне та з тим, з ким вважає за потрібне та намагається відчувати себе у безпеці.

Виктория Кощавцева
Ментор бизнес-сообщества Board, владелица и директор консалтинговой компании "VSK Consulting", бизнес-коуч, спикер, эксперт по рекрутингу и оценке персонала, построению команд.

Сьогодні хочу поміркувати та поділитися думками та висновками щодо того, як існувати у цей час, та існувати максимально корисно для себе та суспільства. Особисто про себе можу сказати, що хоча і триває один довгий день з початку війни, але намагаюсь знаходити сенс в тому, що роблю та допомагати іншим. Мої висновки та особистий досвід.

Не застигати

Я ніби застигла у думках, емоціях, діях. Тільки прості речі, як то приготувати, ходити, прибирати були можливими.

Довго не могла зрозуміти, чому я не рухаюсь, чому не можу нічого робити, придумувати, об’єднувати, заохочувати. Не було ресурсу. Обміркувавши, прийшла до двох основних висновків, по-перше, що не вірю у те, що у котрий раз почну будувати з нуля і це буде мати сенс (кожний раз або криза, або партнерське непорозуміння або зміна сфери діяльності вимагали будувати життя та основний вид діяльності з нуля, а потім знов і знов). Мій досвід казав – ти будуєш, а потім втрачаєш, тому що такий світ. А по-друге, у мене були очікування, як має бути (як має складатися у іншій країні, очікування щодо поведінки інших людей, очікування щодо погоди навіть), і вони не виправдовувались.

Я сказала собі, і це мені допомогло: «Я розумію, що знов починаю з нуля, але сказала собі буде краще, буде більше досвіду та можливостей, буде новий, інший сенс. Я звільняюся від очікувань: я нічого не очікую від інших, від ситуацій і так, все може мінятись знов і знов».

девушка гуляет в лесу

Спілкуватись

Я не могла говорити, ні з ким і ні про що. Сил вистачало лише на питання «Як ти?». Коли пройшов перший етап застигання, то бажання спілкуватися повернулося, але було болісним. Тому придумала собі так: Не говорити з незнайомими людьми про війну, коли вони питають просто так, не для діла. Моя енергія спілкування занадто дорогий ресурс зараз, тож я повинна кожного разу відповісти на питання, що дасть мені саме це спілкування та розмова:

 • Чи зробить мене трошки щасливішою та спокійною?
 • Чи допоможе у бізнесі або з пошуком роботи?
 • Чи зможу завдяки розмові зробити щось корисне?
 • Чи зможу я екологічно для себе допомогти людині?

Якщо відповідь «Ні, то не варто витрачати час, краще почитати, або пройти урок іноземної мови.

А ще я визначила, що не варто продовжувати розмову із ввічливості, коли не бачу у ній сенсу. Я обираю себе, бережу себе, як ніколи раніше.

Працювати та рахувати

Тут найцікавіше. Мій особистий висновок: навіть, якщо є ресурс або запас, він вичерпний, і ми не знаємо що на нас чекає, тож треба порахувати, скільки витрачаєте в місяць зараз, докинути на непередбачувані витрати, та намагатись знайти щось або робити щось, щоб максимально покрити ці витрати. Також не витрачати всюди, де це можливо (але в рамках здорового глузду, звісно).

Тут варіанти і віддаленої роботи, і іншої на повну або часткову зайнятість. Важливо! Не сприймайте це аж занадто серйозно та драматично, налаштуйтеся на легкість та на те, що процес може бути довшим, ніж хотілося б (звільняємось від очікувань). Собі я обрала таке ставлення, як до гри, чи до складної задачі. Що допоможе (лінки на усі ресурси, котрими користуюсь та слідкую знайдете у першому коментарі):

 • Групи в телеграмі;
 • Сайти з пошуку роботи локальні та українські;
 • Корисні ресурси та платформи;
 • Родичі, знайомі, друзі;
 • Групи у ФБ;
 • LinkedIN (створити профіль та шукати у розділі «вакансії»;
 • Прямий пошук по компаніях через розділ «Кар’єра»;
 • Конструктори резюме – чудовий інструмент для створення гарного резюме;
 • Послуги кар’єрного консультанта (є хороші безкоштовні).

Ваша ціль зараз – отримати якомога більше запрошень на інтерв’ю та пропозицій та вибирати.
Важливо: Ваша безпека – перший діалог нехай буде в онлайні, у компанії має бути сайт, сторінки в соцмережах та прозорість бізнесу. Як підготуватись до співбесіди – окрема тема для розмову, тож приходьте у месенджер – відповім та дам поради. І ще, ваша нова робота або зайнятість мають вам бути до душі, не створюйте додаткового стресу собі.

девушка работает

Адаптуватись

До нових реалій, якщо ви вдома. До нової країни, якщо виїхали. У мене цей варіант.

Для себе я вирішила витрачати час на вивчення мов, та поглиблення тих, що знаю. Зараз є ресурси, що дають змогу вивчати безкоштовно (не витрачаємо там, де можна зекономити), є люди, що готові спілкуватися для допомоги або із цікавості. Усюди де можу, користуюсь іноземними мовами, читаю та дивлюсь новини англійською. По-перше, це відволікає, по-друге, це корисно.

Також я вирішила знайомитись з новими людьми, місцями та культурою.

Ходжу по туристичним місяцям, читаю, де є нетуристичні маршрути, наприклад, ринки чи парки. Намагаюсь дивитись очима, як туриста, так і місцевого. Читаю поради для емігрантів (не розглядаю так себе, але цікаво, що пишуть). Я вирішила, що так буде простіше перебувати далеко від дому. Хто володіє інформацією, той володіє світом.

Також долучаюся до спільнот (бізнесові, українські, галузеві) – всі, що можуть дати контакти та інформацію. Це у будь-якому разі буде корисним досвідом. Україна йде у Європу, тож переваги будуть у тих, хто розуміє ментальні та ринкові особливості.

Шукати плюси

Мені було складно зрозуміти, що може мене надихати та рятувати від поганих емоцій. Але коли пройшли стадії прийняття, плюси знайшлися: я жива, моя родина теж. Ми не усі в безпеці, але живі. У мене більше часу, я маю час на подумати та вийти на вулицю, поговорити з дочкою. Я можу отримати новий досвід, я можу зробити висновки про своє оточення та зрозуміти хто є хто. Я розумію, що більш сильніша, ніж очікувала. А десь слабша, ніж думала і треба себе берегти. Я побачила, як багато чудових людей є в Україні і за її межами. Я можу знаходити нові сенси та допомагати іншим. Я маю час, бо я жива.

Прийняти, що все може мінятись

І вірити, що зміни будуть хорошими. Гарантій немає, тож все може мінятись. Тому не варто ставитись до житла, роботи, оточення аж занадто серйозно, все може змінитись в один момент і не обов’язково з якоїсь поганої причини. Я можу прийняти таке рішення – шукати де краще для мене та моєї родини. Школу для дитини можна знайти, житло теж, зберегти друзів та знайти нових. Єдине, що стабільно – це зміни. Я намагаюсь їх полюбити та приймати.

девушка демонстрирует силу

Робити корисне та приємне, що до душі

Головне, що зараз можна зберегти – це тільки себе і близьких. Моя мета – зберегти себе. Тому я уважно ставлюся до себе, своїх емоцій, бажань та самопочуття. Напевне, вперше у житті так віддано та старанно. Тому коли хочу солодкого (так-так, фігура, не витрачати зайві кошти), але я купую собі ту шоколадку і їм її із задоволенням. Зробити себе щасливою – це зробити крок до нації щасливих людей.

Бережіть себе, як ніколи!

Додаток

 • Групи в телеграмі

https://t.me/R_E_ManagementG 
https://t.me/premium_job_ua 
https://t.me/happymonday 
@WfUkranians и @UaJobNow, @workadojobs

 • Корисні ресурси та платформи – безкоштовно!

https://business.diia.gov.ua 
https://happymonday.ua/ru 
https://www.instagram.com/prjctr_institute 

 • Книги безкоштовно:

https://www.yakaboo.ua/ua/promotions/promo/index/id/5397/ 
https://starylev.com.ua/.../elektronni-dytyaci-knygy..
https://vivat-book.com.ua/elektronni-knigki
https://www.busuu.com/ru/c/ukraina-navchaisya-bezkoshtovno 
https://languagedrops.com/ukraine 
https://www.store.utalk.com/ukrainianchoose 
https://uk.babbel.com/babbeldliaukrainy 
https://www.mondly.com/.../mondly-free-ukrainian-refugees/ 
https://www.instagram.com/p/CbHUZVwqxui/ 
https://okdoc.me 
https://www.halodoctor.pl/ 
http://doctoronline.care/ru/ 
https://www.facebook.com/245527075458747/posts/5266553710022700/?d=n 

 • Житло:

https://www.airbnb.com/.../eligibility-for-emergency..
https://www.shelter4ua.com/ua 
https://icanhelp.host 
https://prykhystok.in.ua 

 • Робота:

https://bit.ly/help-ua-biz 
https://www.upwork.com/services/ukraine 
www.ukrainetechcollective.com 
remoteukraine.org 
hireforukraine.org 
www.jobaidukraine.com 
www.uatalents.com 
www.jobs4ukraine.eu 
www.jobs.femalefactor.global/ukraine (IT) 
turingcollege.com/stay-with-ukraine (IT)
remote.com/remote-for-refugees 
https://www.adeccojobsforukraine.com/ 
www.bestjobs.eu/en/jobs/ukrainian-friendly 
https://helpukrainians.jooble.org 
https://www.designersunitedforukraine.org/ 
https://www.hiretohelp.com:
HR For Ukraine: https://hrforukraine.notion.site/.../HR-For-Ukraine..
Конструктори резюме – чудовий інструмент для створення гарного резюме
https://cvmkr.com/CV 

Предыдущий пост
гучні звуки
Психолог розповів, як перестати лякатися гучних звуків
Следующий пост
страх
Психологиня розповіла, як побороти розгубленість і страх прийняти будь-яке рішення

Новости партнёров

Fresh

Showbiz

День Вишиванки: зірки та телеведучі розповіли про особливе значення народного українського оберегу

Вишиванка має величезне значення для кожного українця не лише як елемент святкового, народного вбрання, а й як складова українського культурного надбання.
Showbiz

Чекай мене: Макс Барських оголосив благодійний тур Німеччиною

Частина коштів, зібрана з цих концертів, буде перерахована на потреби ЗСУ.
Showbiz

Олександр Педан зізнався, чому зайнявся соціальними проектами: «Я був на роздоріжжі»

Український телеведучий та громадський діяч Олександр Педан розповів, що його мотивує.
Lifestyle

Надішли підтримку поштою: Укрпошта доставить листи та малюнки сучасним героям

Нині 348 тисяч військовослужбовців, 136 тисяч лікарів та 74 тисяч співробітників ДСНС захищають Україну, рятують життя під обстрілами, гасять пожежі та розбирають завали після бомбардування міст.