Чому не варто ставити батькам друзями для дітей?

батьки
Стаття експерта
Ствердження "батьки – це друзі" може виглядати дуже звабливо, особливо в епоху, коли батьківство переживає велику зміну своєї парадигми. Однак, цей підхід не завжди є оптимальним для дітей та їхнього розвитку. У цій статті ми розглянемо причини, чому варто оберігати відмінність між роллю батьків та роллю друга для дитини.

Ольга Просіна
Ольга ПРОСІНА кандидат педагогічних наук, доцент, має 28 річний практичний досвід у сфері виховання дітей та освіті дорослих. Також є головою ГО "Центр освітніх ініціатив «Толока»», завідує кафедрою філософіі і освіти дорослих ДЗВО «Університет менеджменту освіти» НАПН України. В рамках своєі діяльності вивчає освітні тренди та розробляє інноваційні підходи для ефективної освіти та виховання, надає консультації батькам з питань виховання дітей.

В першу чергу, слід відзначити, що батьківство має свої особливості та обов'язки, які відрізняються від ролі друга. Батько або мати є авторитетом, наставником та захисником для своєї дитини. Їх завдання включають виховання, навчання цінностям та надання належної підтримки. Спроба змішати ці ролі може призвести до нерозбірливості для дитини та порушити баланс в її сприйнятті світу.

Крім того, діти потребують стабільності та передбачуваності у вихованні. Роль батьків має бути чіткою та структурованою, щоб діти могли розуміти, до кого звертатися у різних ситуаціях. Встановлення меж та правил є важливою складовою батьківської ролі, а не завданням для друзів.

Також, дружня атмосфера може унеможливити ефективну виховальну роль батьків. Інколи діти потребують викликів та корекції поведінки, а друзі можуть не завжди виконувати цю функцію належним чином. Виховання вимагає більше, ніж лише приємного спілкування та позитивного настрою.

Тут варто згадати про досить не конструктивний стиль виховання - так зване дозвільне. Це крайній протилежний стиль авторитарного виховання. Батьки-дозвільники дозволяють своїм дітям робити все, що їм подобається, і не встановлюють правил чи структури, які могли б робити дитину розчарованою або обуреною. В описі цього стилю часто зазначається, що батьки хочуть взаємодіяти з дітьми більше як ровесники, як друг для своєї дитини.

родители и дети в поле

На такий стиль у батьків, могло вплинути, що їх виховували батьки в авторитарному стилі виховання, за час дитинства у таких батьків склалася відраза до такого стилю, і вони не хочуть переносити це на свою дитину. Але реагувати на потреби своєї дитини - це чудово, але відсутність структури та обмежень може мати негативний вплив у довгостроковій перспективі на формування вашої дитини.

Що можемо порадити, якщо ви знайшли певні ознаки у своїх відносинах з дитиною стилю дозвільного?

Необхідно відкоригувати свій стиль виховання, і задля цього зверніть увагу на наступне:

  • Розрізняйте ролі. Зверніть увагу на відмінність між батьківською роллю і роллю друга. Ваша основна місія - виховувати, навчати цінностям і надавати належну підтримку. Встановлення меж і правил є частиною виховання, а не завданням для друзів.
  • Дайте дітям відчути структуру та стабільність. Діти потребують стабільності та передбачуваності в батьківському підході. Батьки повинні бути авторитетом, до якого можна звернутися за підтримкою, порадою та вихованням.
  • Тримайте баланс між дружбою та вихованням. Важливо пам'ятати, що дружня атмосфера не завжди є ефективною для виховання. Відомий для багатьох з дитинства авторитарний стиль батьківства, занадто агресивний, неструктурований підхід, може не сприяти розвитку необхідних навичок у вашої дитини для її розвитку.

  • Застосовуйте прийом корекції та викликів. Батьки повинні вміти здійснювати корекцію вчинків та дій дитини та ставити перед нею виклики для розвитку. Друзі часто не можуть або не бажають виконувати цю функцію. Не бійтеся виконувати роль вчителя та наставника.
  • Здійснюйте формування стійкої основи. Пам'ятайте, що ваша мета - не тільки підтримувати дитину в позитивному настрої, а й допомогти їй розвивати критичне мислення, вміння розв'язувати проблеми та керувати емоціями.
  • Навчайте дитинину конструктивно взаємодіяти зі світом. Батьки вчать дітей взаємодіяти з навколишнім світом, людьми, предметами та ситуаціями. Ця навичка важлива для подальшого життя, а батьківство допомагає в її формуванні.

родители и дети

Батьківство передбачає надання підтримки та захисту в будь-який час, незалежно від ситуації. Діти повинні знати, що можуть розраховувати на вас завжди.

Звісно, найкращий підхід виховання - це збалансований. Варто пам'ятати, що ви є батьками перш за все, але взаєморозуміння та дружність в сім'ї також мають важливе значення.

Попередній пост
батьки
Чому варто стати авторитетними батьками?
Наступний пост
цукерково-букетний
Психологи назвали 10 надійних способів повернути цукерково-букетний період відносин

Новини партнерів

Fresh

Шоубіз

«МастерШеф 13»: хто залишив шоу у 4 випуску – 02.03.2024

Після битви чорних фартухів кулінарний проєкт «МастерШеф 13» у 4 випуску залишив другий учасник.
Шоубіз

«МастерШеф 13»: чим кулінари-аматори здивували суддів у 4 випуску шоу

У новому випуску 13 сезону головного кулінарного реаліті країни «МастерШеф» чекаюли на майстер-класи суддів!
Lifestyle

ТОП-10 подарунків на будь-який смак до Міжнародного жіночого дня

Міжнародний жіночий день – чудова нагода порадувати свою другу половинку, маму, сестру чи подругу чимось особливим.
Психологія

Відпускаємо старе, вітаємо нове: шлях до енергетичного оновлення

Стратегії для вивільнення своєї енергії та досягнення цілей.