Гіперопіка: потенційні ризики та небезпеки для дитячого розвитку

Гіперопіка
Стаття експерта
В сучасному світі дітей оточує безмежна кількість інформації, вражень та можливостей.

Ольга Просіна
Ольга ПРОСІНА кандидат педагогічних наук, доцент, має 28 річний практичний досвід у сфері виховання дітей та освіті дорослих. Також є головою ГО "Центр освітніх ініціатив «Толока»», завідує кафедрою філософіі і освіти дорослих ДЗВО «Університет менеджменту освіти» НАПН України. В рамках своєі діяльності вивчає освітні тренди та розробляє інноваційні підходи для ефективної освіти та виховання, надає консультації батькам з питань виховання дітей.

Гіперопіка, або надмірне піклування батьків про дітей, може здатися вигідною відповіддю на цей глобальний виклик. Проте, чи завжди це піклування приносить користь? У нашій статті ми розглянемо потенційні ризики та небезпеки, пов'язані з гіперопікою, і дізнаємося, як можна збалансувати зусилля для забезпечення здорового дитячого розвитку.

Давайте разом з'ясуємо, як начебто гарні наміри батьків піклуватися про дитину можуть приховувати в собі неочікувані загрози.

Розкажу вам одну історію.

Коли молода дівчина Марія стала мамою вперше, вона була в захваті від свого новонародженого сина. Кожен день вона вивчала книги про виховання дітей, гуглила поради, консультувалася з лікарем та друзями. Вона була готова на все, щоб забезпечити своєму синові найкращий старт у житті.

Марія відчувала, що вона повинна бути "ідеальною" матір'ю, і вона не дозволяла собі жодної помилки.

Вона відмовлялася від роботи, щоб витратити більше часу на турботу про сина, і відчувала себе дуже винною, коли намагалася відпочити чи займатися власними інтересами.

І ось її син пішов до школи. Марія щодня складала йому портфель, робила з ним уроки, годувала сина, гуляла з ним, водила на секції. Вона жила сином. І коли хлопчик закінчив початкову школу, чоловік Марії все більше почав дорікати, що вона робить з їхнього сина "маминого синка".

Марію охопив розпач. Тож, виявляється ніяка вона не "ідеальна мама"? А вона ж так старалася!

родители и дети

Ця історія показує нам, як легко може виникнути гіперопіка у бажанні бути "ідеальною" матір'ю та забезпечити найкращий старт у житті своїй дитині. Важливо пам'ятати, що бути "ідеальною" матір'ю/батьком не означає “брати у свої руки” всі аспекти дитячого життя, а скоріше створювати здорове середовище для розвитку та самостійності.

Як збалансувати піклування та самостійність дитини, щоб вона могла зростати та розвиватися належним чином без надмірної гіперопіки?

  1. Важливо дати дитині відчуття, що ви вірите в її здібності та готові підтримувати. Покажіть, що ви завжди тут, коли їй потрібно допомога або порада, але дайте їй шанс самостійно розв'язувати проблеми, коли це можливо.
  2. Надавайте дитині відповідальність відповідно до її віку та здібностей. Наприклад, дайте їй завдання вдома, які вона може виконувати самостійно, і підтримуйте її в цьому.
  3. Навчіть дитину навичкам, які їй потрібні для самостійного функціонування, таким як одягання, готування простих страв, упорядкування своїх речей тощо.. Ці навички допоможуть їй вирішувати повсякденні завдання самостійно.
  4. Забезпечте дитині можливість вибору в тих ситуаціях, де це безпечно і можливо. Наприклад, вона може вибирати між двома видами сніданку або визначати, який одяг вона хоче надягти.
  5. Розгляньте можливі наслідки дій дитини. Якщо вона приймає рішення, дайте їй розуміти, що буде відбуватися внаслідок цього рішення. Це допоможе їй вчитися відповідальності за свої дії.
  6. Підтримуйте і заохочуйте дитину до навчання та розвитку. Разом з нею вивчайте нові речі, відкривайте для неї нові можливості й надихайте на самостійність.
  7. Пам'ятайте, що розвиток самостійності - це процес, і деякі діти можуть потребувати більше часу, ніж інші. Будьте терплячими навіть якщо дитина робить помилки, надавайте їй підтримку.

Збалансоване виховання допоможе дитині розвивати навички самостійності та впевненості у собі, не позбавляючи її потреби в підтримці та піклуванні.

родители и дети

Не забувайте, що гіперопіка може не лише завдати шкоди вашій дитині, але і вплинути на ваш власний здоровий баланс життя. Забезпечення гармонії між турботою про дитину та вашими власними інтересами є важливою складовою щасливого та здорового сімейного життя.

Попередній пост
системна втома
Що таке системна втома і як позбутися цього стану
Наступний пост
особисті кордони
Береги твого життя: мистецтво встановлення особистих кордонів

Новини партнерів

Fresh

Lifestyle

Нова пошта запускає «Доставку казки» для жителів українських міст

Святкові траки з сучасною інтерактивною виставою, подарунками для юних глядачів та розвагами для всієї родини завітають до різних міст країни. Тур стартує 6 грудня. Відвідайте подію з близькими та пориньте у атмосферу казки!
Психологія

4 ступені усвідомленості щасливої та самодостатньої людини

Усвідомленість — це інструмент сильних та успішних людей. Як стати сильним та успішним? А як зберегти в собі силу та успіх?!
Фітнес та здоров'я

Чому ми почуваємося погано взимку: 5 основних причин

Шукаємо причини поганого пригніченого стану у зимовий час і боремося з ними.