Як поводитися з подругою, яка намагається виглядати краще за ваш рахунок

Як поводитися з подругою
Статья эксперта
Конкуренція між подругами, як зрозуміти, де закінчується здорова конкуренція, як поводитися в такій ситуації.

Олена Матушенко
Практикуючий психолог, сертифікований консультант у методі позитивної психотерапії 20 років успішної комунікації з людьми.

Скільки слів та епітетів сказано щодо жіночої дружби, причому зі знаком мінус. Напевно, не менше, ніж на тему «жінка за кермом». Як вам такі сентенції? «Жінки дружити не вміють, вони можуть тільки об'єднуватися проти когось» або «жінки можуть дружити доти, доки на горизонті не з'явиться бажаний видобуток у вигляді красеня розумного та успішного» або «жінки постійно заздрять одна одній і будь-якої хвилини готові зрадити». На противагу їй, чоловіча дружба, виступає символом надійності, готовності прийти на допомогу, «один за всіх і всі за одного», «сам гинь, а товариша рятуй» і таке інше. Тобто, жіноча дружба десь блукає поруч із поняттям підступності, а чоловіча дружба – це «вогонь і воду» за друга. А скільки «приємних» слів сказано з приводу жіночих колективів, м'яким з яких є «тераріум»?

Правда знайоме? Сформовані суспільством кліше настільки в'їлися в нашу свідомість, що навіть якщо ми не згодні з таким підходом, то підсвідомо словосполучення «жіноча дружба» та «чоловіча дружба» викликають абсолютно різні почуття, хоча дружба і те й те. Мабуть, ключ у гендерній відмінності. У мене є підозри щодо винуватців урочистості поняття «чоловічої дружби» над «жіночою», але це тема окремих міркувань і зараз не про це.

Але оскільки певний стереотип сприйняття склався і, хоча, як усі стереотипи він демонструє якусь однобокість, все-таки не варто його відкидати, а треба поговорити, чому поруч з поняттям жіноча дружба спливає слово конкуренція. До речі, конкуренція не викликає такої різниці у знаках та приналежності до статі. І, чоловіча, і, жіноча конкуренція має одні цілі та завдання, навіть іноді діє за однаковим сценарієм, явним чи прихованим.

Що ж таке конкуренція та чим відрізняється здорова конкуренція від нездорової?

Конкуренція – це змагання, де результатом є приз у вигляді спортивного кубка, виграного тендеру, кар'єрного зростання, зізнання, захоплення тощо, одним словом – успіху. Погано це? Звичайно, ні – це добре, нам усім потрібні успіхи та досягнення. Як ми можемо отримати бажане? Шляхи всього два: довести, що ти кращий або довести, що інший гірший. Тут і криється поняття здорової та нездорової конкуренції. Якщо твоя енергія спрямована на доказ того, що хтось гірший, навряд чи це можна назвати здоровою конкуренцією. Здорова вона чи не дуже, але це завжди боротьба і, як наслідок боротьби, опір противника. І це завжди порівняння одного з іншим за різними критеріями.

подруги

І, як це все співвідноситься з поняттям подруги?

Річ у тому, що дружба за визначенням не передбачає внутрішнього змагання, інакше це не дружба в значенні цього слова. Ми чекаємо на підтримку, розуміння, готовність прийти на допомогу, коли нам погано і щирої радості за нас, коли нам добре. Це взаємне збагачення одне одного. І, тут, не місце основного питання конкуренції – хто кращий. Тут діє лише одне правило Я+ ТИ+.

Іншими словами, конкуренція та дружба не сумісні. Але, якби це було так просто, ми про це не говорили б. Все ж таки, якщо нам здається, що конкуренція є, що робити? Ключове слово – це мені здається, з нього і почнемо. Не завжди те, що стурбувала вас у поведінці подруги, насправді є конкуренцією. Корисно заспокоїться і почати з себе, що саме вас засмутило? Наприклад, подруга зателефонувала і радісно повідомила, що її запросили до великої компанії та запропонували високу зарплату, а у вас у цей момент незрозуміло що на роботі, перспективи нульові та відчуття, що скоро все звалиться. Як ви це сприймете? Як її бажання розділити радість або як нагадування про те, що у вас не все зараз гаразд з роботою або ще гірше, як доказ того, що вона успішніша за вас?

Звичайно, слід сказати, що справжня подруга, знаючи про ваше становище, постарається не демонструвати бурхливу радість, щоб не поранити зайвий раз, а спробує підібрати максимально щадну форму викладу. А якщо емоції зашкалюють? Ну, не подумала і це вас зачепило. Або подруга на вечірці виглядає краще, ніж ви, що робити? Чи відчувати собі нещасною на її тлі чи пишатися нею? Тому, в будь-якій ситуації перед тим, як вирішувати чи це конкуренція, корисно пам'ятати, що є 2 сторони медалі, як ви це сприймаєте і який сенс вкладає ваша подруга в той чи інший вчинок.

Тому, щоб уберегти себе від розчарувань у дружніх відносинах, корисно дотримуватись деяких заходів безпеки.

 • Давати право на помилку

Невдалий жарт, який вас зачепив, вчинок, який вас розчарував, поведінка, яка вас засмутила. Все може бути. Ми живі люди та навчаємось на помилках. Поговоріть про це, озвучте які емоції це у вас викликає. Не поспішайте звинувачувати та клеїти ярлики.

 • Давати достатньо простору та дотримуватися особистих кордонів

Відносини змінюються з часом. Є періоди, коли ви практично весь час разом, а є паузи, коли мало спілкуєтесь і це природно.

 • Надавати підтримку та прийняття

Напевно, найголовніше в дружніх відносинах, приймати подругу такою, як вона є, з усіма злетами та падіннями, коли вона схожа на ласкаве сонечко або на грозову хмару, або на безформну калюжку.

 • Давати волю

Якщо ваші стосунки вичерпали себе, просто відпустіть, не дорікаючи і не звинувачуючи. Як знати, може, через деякий час, на новому витку життя, ви знову будете разом та вам буде про що поговорити.

подруги

Але, якщо ви помітили, що:

 • ваші досягнення знецінюють;
 • ваші вчинки, бажання, мрії постійно піддаються критиці;
 • ви дізнаєтеся про свої секрети від інших;
 • ви разом у компанії і ваша подруга досить жорстко жартує з вас, не звертаючи увагу на те, що
 • вам це неприємно або прилюдно обговорює ваше життя;
 • під час розмови таке враження, що вас не слухають, постійно перебивають і прагнуть розповісти про себе;
 • порівнюють вас із кимось чи із собою;
 • ви почуваєте себе спустошеною, після спілкування з подругою, ніби енергія вас покинула, то, швидше за все, ось і настала та сама конкуренція, про яку ми говорили.

І, якщо ви випробували перші 3 заходи безпеки й нічого не допомогло, то подумайте, що цінного для вас у цій дружбі? Може, варто просто дати свободу один одному.

Я маю подругу дитинства. Ми разом навчалися у школі та щодня, після уроків на розі вулиць Володимирської та Толстого 2 години, а може й більше, щось жваво обговорювали та не могли розлучитися. Весь час разом і нам його не вистачало, щоб наговоритись вдосталь. Зараз ми рідко спілкуємося, але точно знаємо, що ми є один в одного і це важливо. Будь-якої миті кожен з нас готовий прийти на допомогу. Це, до речі, про жіночу дружбу.

Ми купуємо та втрачаємо друзів. Але залишаються лише ті, яким ми можемо відкрити свою душу, виговоритися, поплакати і посміятися, і знати, що нас зрозуміють, плакатимуть і сміятимуться разом із нами. Бережіть своїх друзів і будьте щасливі разом із ними!

Попередній пост
пара
Як зрозуміти хто кого більше любить у вашій парі
Наступний пост
підтримати чоловіка у складній ситуації
4 фрази, які допоможуть підтримати чоловіка у складній ситуації

Новини партнерів

Fresh

Showbiz

Блогер та ведучий Богдан Шелудяк – про зйомки у «Хто зверху?» та «Київ вдень та вночі»

Ведучий шоу «Хто зверху?» Богдан Шелудяк порівняв роботу в двох рейтингових форматах телеканалу.
Foodstyle

3 способи зберегти гострий червоний перець на зиму

Зараз сезон гострих червоних перців, які взимку коштуватимуть у 10 разів дорожче. Наїстися на користь цього делікатесу не вийде: занадто гостро. Але ми знаємо, як зберегти його властивості та гостроту надовго.
Фітнес та здоров'я

Як позбавитись від нежиті та закладеності носа

Щоб вилікувати нежить швидко, продуктивно і без наслідків, дотримуйтесь простих, але потрібних правил.